Magica är ett samarbete mellan Orrefors och norska designern Andreas Engesvik. Serien omfattar fyra ljuslyktor och förenar etablerade och nya aspekter av skandinavisk designtradition i ett fokuserat uttryck.
Förutom att inkludera välbekanta former som superellipsen och supercirkeln, använder Magica glasets färg och textur för att skapa stämningshöjande ljusdiffraktion och mönster.
Pris från: 800 kr (minsta antal:2st)
Totalt |
800 kr |
||
|---|---|---|---|
| inkl. moms | |||
Orrefors är ett småländskt designföretag med formgivning och tillverkning av högkvalitativt bruks- och konstglas. Dom utvecklar, producerar och säljer ett brett bruks- och konstglassortiment för såväl privat som offentligt bruk. Orrefors är Nordens största glasbruksgrupp med en historia som sträcker sig tillbaka till 1742.
| Artikelnummer | 6541015 |
| Material | Glas |
| Designer | Andreas Engesvik |
| Serie | Magica |
| Vikt | 0.17 kg |
| Bredd | 8 cm |
| Höjd | 5 cm |
| Längd | 6 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | TH |
| Prisinformation | Alla priser är SEK inkl. moms. |
| Artikel | Antal | Pris/st | Totalt inkl. moms |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} kr/st | {price_total} kr |